Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Kosmetyki wegańskie – co to znaczy @ silviarita/pixabay.com
Weganizm to głównie dieta, która wyklucza z jadłospisu mięso i wszelkie produkty odzwierzęce takie jak jaja, mleko, miód. Jednak weganizm nie ogranicza się jedynie do jedzenia, bo jest to styl życia, który przenika również do innych sfer życia takich jak moda – weganie nie noszą skórzanych butów czy wełnianych swetrów, a także uroda – używają wyłącznie kosmetyków wegańskich. Co to znaczy? Czy kosmetyki wegańskie są tylko dla wegan? Czym się różnią od zwykłych?
Kosmetyki wegańskie muszą spełniać dokładnie określone normy, a przede wszystkim te 3 warunki:
- nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego – kosmetyki wegańskie zawierają wyłącznie substancje pochodzenia roślinnego oraz minerały. Do ich wytwarzania nie używa się produktów odzwierzęcych takich jak miód, jaja, mleko, gliceryna czy kolagen.
- nie są testowane na zwierzętach – to główna idea kosmetyków wegańskich oraz samego weganizmu, który sprzeciwia się okrucieństwu wobec zwierząt. Na żadnym etapie produkcji kosmetyki wegańskie nie są testowane na zwierzętach.
- nie zawierają składników GMO – żaden z naturalnych, roślinnych składników kosmetyku nie może być zmodyfikowany genetycznie.
Nad jakością produktów wegańskich czuwa organizacja Vegan Society, która działa na całym świecie. Wydaje ona certyfikaty produktom spełniającym powyższe wymagania. Znak „Vegan” i wyrastający z pierwszej litery słonecznik zakreślony kółkiem oznacza, że dany produkt został przebadany i spełnia 3 powyższe warunki. Podobnie działa Leaping Bunny. Znak skaczącego królika podpisany jest „Cruelty Free International” co oznacza, że przy jego produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. W Polsce certyfikat kosmetykom wegańskim przyznaje Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!. Jest to zielona litera V, pod którą znajduje się nazwa fundacji Viva! z podpisem „dla wegetarian i wegan”.
Mylące może być to, że każda firma ma prawo stosować swoje własne oznaczenie dla produktów wegańskich, które niekoniecznie muszą spełniać wszystkie wyżej wymienione normy.
Pamiętaj, że oznaczenia te nie są certyfikatami, nie sugeruj się więc znaczkiem „wege” czy „vegan” nieznanego pochodzenia, ale szukaj na produktach chociaż jednego z trzech powyższych oznaczeń. Wtedy będziesz mieć pewność, że kupujesz kosmetyk wegański.
Oznaczenia te przyznawane są poszczególnym kosmetykom. Oznacza to, że dana firma może nie testować swoich kosmetyków na zwierzętach, ale już inne produkty przez nią wytwarzane mogą być poddawane takim testom. Oznaczenia te mogą również otrzymać kosmetyki, w których składzie znajdą się produkty syntetyczne zastępujące naturalne składniki odzwierzęce np. wosk. Mając to na uwadze zawsze lepiej jest sprawdzać skład kosmetyków, nawet certyfikowanych.
Do produkcji kosmetyków wegańskich wykorzystywane są jedynie rośliny i minerały, natomiast komercyjne kosmetyki najczęściej zawierają substancje pochodzące od zwierząt.
Wiele składników zwykłych kosmetyków pozyskuje się z ciał zwierząt najczęściej je zabijając, z czego rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę. Są to np. kolagen pochodzący ze skóry i kości przeważnie świńskich, piżmo produkowane przez gruczoły okołoodbytnicze piżmaka czy witamina A produkowana z ryb.
Kosmetyki komercyjne szkodzą zwierzętom również na dalszych etapach produkcji, ponieważ oprócz pozyskanych ze zwierząt składników są one również na nich testowane.
Szampony testuje się na królikach, którym wkrapla się je do oczu. Zwierzęta na czas testów są umieszczane w klatkach, z których wystaje tylko ich głowa tak, aby nie mogły się drapać. Oczy mogą łzawić i ropieć, co prowadzi do stanu zapalnego, a nawet ślepoty. Po takim testowaniu przeważnie są uśmiercane. Toksyczność produktów testuje się na myszach wstrzykując im lub podając przez sondę coraz większe dawki substancji i obserwując jak duża dawka okaże się śmiertelna. W czasie takich testów zwierzęta strasznie cierpią i giną w męczarniach.
Kosmetyków wegańskich nie testuje się w ten sposób, więc kupując je oszczędzasz wiele cierpienia zwierzętom. Kosmetyki z wegańskim certyfikatem jakości oprócz tego, że są wytwarzane bez szkody dla zwierząt nie zawierają również składników modyfikowanych genetycznie.
Rośliny używane do produkcji kosmetyków wegańskich są więc pozyskiwane z upraw ekologicznych. Kosmetyki wegańskie często nie zawierają również chemicznych dodatków takich jak konserwanty, barwniki czy substancje zapachowe. Są więc równocześnie wegańskie i ekologiczne, produkowane w zgodzie z naturą. Należy jednak pamiętać, że ze względu na brak konserwantów mają one krótszy termin przydatności. Jednak nie zawsze to, że kosmetyk jest wegański oznacza równocześnie, że jest też ekologiczny, natomiast kosmetykiem naturalnym określa się również ten, zawierający w swoim składzie substancje pochodzenia odzwierzęcego. Lepiej jest więc dokładnie przeczytać etykietę i sprawdzić skład produktu.
ZOBACZ TAKŻE:
Maseczki owocowe domowej roboty TOP 5>>
Krem z filtrem dla niemowlaka: jak go zrobić?>>
Serum bez agresywnej chemii? Te składniki powinno zawierać dobre naturalne serum do twarzy >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.